top of page

Acu sausums

Veselas acs gadījumā normāla plakstiņu malu uzbūve (plakstu stāvoklis, skropstu augšana, tajos esošo dziedzeru darbība) nodrošina to, lai mirkšķinot plakstiņus, acs priekšējā virsma vienmērīgi pārklātos ar asarām, veidotos asaru plēvīte, kurai ļoti liela nozīme acs mitrināšanā. Lai mitrināšana būtu pietiekama, ir nepieciešams līdzsvars starp asaru produkciju un tās aizvadīšanu un iztvaikošanu.


Asaru plēvīte acij nodrošina skaidru redzi. Tā zināmā mērā ir atbildīga par to, lai radzene būtu caurspīdīga un gluda, kas nodrošina pareizu staru laušanu. Ja šajā plēvītē rodas izmaiņas - tā kļūst nepilnvērtīga un nespēj laicīgi atjaunoties, cilvēkam var būt svārstīga redze.


Sausās acs sindroma gadījumā asaru plēvīte ir nepilnvērtīga vai ir samazināts asaru izdalīšanās daudzums. Asaru plēvītes uzklāšanos nodrošina plakstiņi, to mirkšķināšana.


Visbiežāk cilvēki sūdzas nevis par to, ka acis ir sausas, bet par to, ka tās grauž, ir apsārtušas, ātri nogurst, sāp un asaro. Sausās acs sindroma gadījumā asarošana ir reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, izdalītās asaras nav pilnvērtīgas.


Riska faktori:

  • Vecums (pēc 40 gadu vecuma mainās asaru sastāvs, to produkcija);

  • dzimums (sievietēm novērojams biežāk kā vīriešiem);

  • vide (uzturēšanās netīros, putekļainos apstākļos, dūmos, sausā gaisā);

  • redzes slodze (darbs ar datoru, lasīšana, TV skatīšanās, viedierīču lietošana);

  • ilgstoša kontaktlēcu lietošana, acs operācijas;

  • vispārējā veselība, medikamenti.

 

Acu ārsts pārbaudes laikā asaru produkcijas un asaru plēvītes novērtēšanai visbiežāk lieto BUT testu un Širmera testu.


BUT (asaru plēvītes plīšanas laiks) testu veic pāris minūšu laikā. Acs virsma tiek iekrāsota ar asarās šķīstošu krāsvielu, kas nav kaitīga organismam un izskalojas dažu minūšu laikā. Ja asaru plēvīte ir stabila un asaru sastāvs ir kvalitatīvs, tā uz acs virsmas turas vismaz 8 sekundes. Ja asaru plēvīte uz acs virsmas neturas, vai turas īsāku laiku, acs netiek pietiekami aizsargāta un novērojamas acu sausuma pazīmes. Asaru plēvīte atjaunojas ar katru mirkšķināšanas reizi, vidēji mirkšķināšanas biežums ir 14-17 reizes minūtē.


Širmera testu izmanto, lai noteiktu asaru produkcijas daudzumu. Testa laikā acu ārējos kaktiņos tiek ievietoti filtrpapīri ar skalu. Tests aizņem 5 minūtes. Pēc šī laika filtrpapīri tiek izņemti un novērtēts asaru produkcijas daudzums. Minimālais daudzums ir 10-15 mm. Ja asaru produkcija ir laba, šis rādītājs ir 15-30 mm un maksimālo vērtību sasniedz īsākā laikā. Ja asaru produkcija ir mazāka par minimālo, ir nepieciešama speciālista palīdzība.

 

Kā palīdzēt?

Mākslīgās asaras (mitrinošie pilieni un gēli)

Medikamentus var iedalīt dažādi, arī pēc tā, kuros ir konservanti un kuros nav. Ir nopērkami arī homeopātiski preparāti. Cilvēkam pašam jāizvēlas, kurš medikaments viņam piemērotāks, jo katram no tiem ir savas nianses – viena preparāta sastāvā ir papildus vitamīni, citam savukārt ir ilgāks lietošanas termiņš vai lielāks iepakojuma tilpums. Pilināšanas biežums parasti ir ~2-3 reizes dienā + biežāk, ja jūtams diskomforts. Ja, iepilinot pilienus acīs, rodas košanas sajūtu, jāpilina vēlreiz, jo acs virsma ir ļoti sausa.


Asaru kanālu oklūzijas (asaru kanālu implanti)

Asaru kanāla oklūzija ir nesāpīga procedūra, kuras laikā asaru kanālu atverēs tiek ievietoti implanti. Asaru implanti palīdz dabīgajām asarām ilgāk turēties uz acs virsmas, samazinot asaru daudzumu, kas aiztek pa asaru kanāliem. Acī ir divi asaru kanāli, pa kuriem aizplūst asaras. Tie atrodas iekšējā kaktiņā, viens atrodas apakšējā, otrs augšējā plakstiņā. Lai samazinātu asaru aizplūšanu, apakšējā asaru kanālā ievada asaru implantu, kas darbojas līdzīgi, kā korķis vannā. Lai ūdens krātos, jāaiztaisa apakšējā atvere ar korķi, bet ja ūdens vannā ir pārāk daudz, tas tiek aizvadīts pa augšējo atveri. Šo pašu principu nodrošina asaru implanti asaru kanālos.

Asaru implanti ir divu veidu: implanti, kas uzsūcas laikā līdz 3 mēnešiem (Extend absorbējošie implanti)  un silikona implanti (Parasol), kuri pastāvīgi atrodas asaru kanālā, bet tos jebkurā brīdī var izņemt, ja rodas tāda nepieciešamība. Materiāli ir cilvēka organismam draudzīgi, tos var lietot pat alerģiski cilvēki.

Visbiežāk sāk ar asaru implantiem, kas darbojas līdz 3 mēnešiem. Šajā laika posmā asaras un mitrinošie pilieni ilgāk turas uz acs virsmas un nodrošina komfortu. Mitrinošie pilieni ir jāpilina, bet to efekts ir ilgāks. Ja pēc 3 mēnešiem efekts zūd un sūdzības atgriežas, implantus var likt atkārtoti. Gadījumos, kad sajūtas ir labas, kamēr implanti atrodas asaru kanālos, bet pēc laika sūdzības atjaunojas, ir iespējams ievietot silikona implantus.

 

Asaru kanāla implants


Acu masāžas maska

Asaru izdalīšanās atkarīga no dziedzeru darbības, kas atrodas plakstu malās. Tie izdala vielas, kas palīdz noturēt asaru plēvīti. Ja novēro izmaiņas dziedzeru darbībā, kvalitatīvas asaras neveidosies. Lai uzlabotu dziedzeru darbību, kas atrodas plakstu malās var lietot sildošās kompreses, veikt plakstiņu masāžu. Piedāvājam izmēģināt Breo ražoto acu masāžas masku iSee M. Masku iespējams pielāgot katra vajadzībām. Isee M maska piedāvā 3 spiediena režīmus, iespēju regulēt sesijas ilgumu un maskas temperatūru. Masāžas laikā skan nomierinoša mūzika.

Cilvēki arvien vairāk pavada laiku pie ekrāniem (datora, viedtālruņiem, TV), tāpēc biežāk sūdzas par acu nogurumu un sausumu. ISee M acu masāžas ierīce, pateicoties siltajiem spiedieniem uz acs virsmas, uzlabo asins cirkulāciju ap acīm, mazinot noguruma un sausuma sajūtu acīs.

bottom of page