top of page

Bērnu acu ārsts

Pirmā redzes pārbaude bērniem ir nepieciešama 1-2 gadu vecumā, nākamās pārbaudes vēlamas 3-4 gadu vecumā un 6-7 gadu vecumā, pirms skolas. Pieaugušie parasti sūdzas, ja parādās redzes problēmas, bet bērni to nemāk izdarīt. Viņi ir pieraduši pie tā, kā redz, un nezina, ka var būt citādāk.

Pirmo 7-8 gadu laikā bērnu redze pilnveidojas. Laicīgi pamanītas izmaiņas, ja tās tiek ārstētas, nodrošina visu redzes pilnvērtīgai attīstībai. Redze pilnveidojas pamazām. Bērns iemācās koordinēt un noturēt savas acis, attīstās izpratne par telpu jeb stereoredze, krāsas kļūst daudzveidīgākas, detaļas skaidrāk redzamas un pasaule - aizraujošāka.


Bērni ir dažādi, tāpēc bērnu acu ārsti atrod dažādas pieejas, lai piesaistītu un noturētu bērna uzmanību. Liela nozīme ir pirmajai tikšanās reizei, jo bērns gūst priekšstatu par acu ārstu un iespaids par acu ārstu var saglabāties uz visu dzīvi.


Redzes pārbaude ir kā spēle, kuras laikā acu ārsts izvērtē bērna redzes stāvokli. Vizītes laikā pārbauda dažādas redzes funkcijas tālumā un tuvumā, pārbauda binokularitāti jeb abu acu sadarbību un stereo redzi.


Biežākās redzes problēmas bērnu vecumā ir šķielēšana un ambliopija jeb slinkā acs. Šķielēšana  rodas acs muskuļu traucējumu gadījumā, kad viena acs tiek novirzīta sāņus. Ambliopijas gadījumā ir vienpusējs vai apbusējs redzes samazinājums. 


Ārstēšana visbiežāk notiek ar briļļu palīdzību un oklūzijām  - labāk redzošās acs aizsegšanu, stimulējot sliktāk redzošo aci. Dažkārt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.


Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā noskaidrot, vai nav redzes problēmu, ir fotografēt bērnus, ko dara gandrīz visi. Izrādās, ka sarkanie zīlīšu refleksi, kas redzami fotogrāfijās, ir laba zīme. Ja refleksu krāsa kādā no acīm ir izmainīta, tas var norādīt par problēmām.


Izmainīta refleksa krāsa un intensitāte var norādīt uz šķielēšanu, refrakciju, ambliopiju jeb slinko aci, kataraktu, tīklenes izmaiņām, acs iekaisumu, retinoblastomu un citām izmaiņām.

Laicīgi pamanītas redzes problēmas vislabāk risināt bērnībā, kamēr smadzeņu elasticitāte jeb pielāgošanās spēja ir lielāka, ar gadiem šī spēja samazinās.


Pilnvērtīgai acu pārbaudei nepieciešama acs zīlīšu paplašināšana, tāpēc tiek pilināti medikamenti. Medikamenti iedarbojas 30 min laikā, pēc šī laika redzes pārbaude var turpināties.

Medikamenti atslābina acs muskuļus, tāpēc pēc pārbaudes ir miglaina redze. Acu ārstam ir iespēja noteikt patiesos redzes parametrus un noskaidrot, kāds ir redzes stāvoklis, un noteikt, vai nepieciešams lietot briļļu korekciju. 


Paplašinātas acu zīlītes atvieglo arī acs dibena jeb tīklenes apskati. Vesela tīklene ir svarīgs faktors, lai attīstītos laba redze.


Zīlītes pēc vizītes saglabājas paplašinātas visu dienu.  Iesakām ņemt līdzi saulesbrilles vai cepuri ar nagu, lai pēc acu ārsta apmeklējuma mazinātu diskomfortu, pastiprinātu jūtīgumu pret gaismu.

Redzes pārbaude bērniem var aizņemt stundu vai ilgāk, tas atkarīgs no bērna un acu ārsta savstarpējās sadarbības. Nākot uz pārbaudi, var ņemt līdzi bērna iemīļoto rotaļlietu vai mantu.

bottom of page