top of page

Svešķermenis acī

Updated: Apr 4
Bieži pat mazākais svešķermenis acī izraisa ļoti nepatīkamas sajūtas. Viss atkarīgs no svešķermeņa lieluma, no tā, kādā veidā tas nokļuvis acī un rajona, kuru tas skāris.


Svešķermenis var radīt diskomfortu, graušanas sajūtu, apsārtumu, asarošanu. Jūtot nepatīkamas sajūtas, svarīgi ātri izskalot acis ar ūdeni vai mitrinošajiem acu pilieniem. Jo ātrāk svešķermenis būs izskalots no acs, jo mazāka iespēja rasties iekaisumam.


Ja svešķermenis nokļuvis zem augšējā plakstiņa, reizēm paša spēkiem ir grūti no tā atbrīvoties, tāpēc nepieciešama acu ārsta palīdzība. Ja smilšu graudiņš, gruzis vai cita veida svešķermenis atrodas zem augšējā plakstiņa, ar katru mirkšķināšanas reizi tiek berzta radzene jeb acs priekšējā virsma. Ja virsma tiek bojāta, var parādīties sāpes un asarošana; ja skarta centrālā daļa, redzes asums var samazināties un novērojama miglošanās.


Svarīgi darbā lietot aizsargbrilles, kas pasargā acis no metāla šķembu, koku zaru un citām atlūzām vai ķīmiski radītajiem apdegumiem.


Ja svešķermenis acī nokļuvis trieciena rezultātā, svarīgs ir trieciena virziens. Zinot virzienu, kādā tas iegājis acī, acu ārstam ir vieglāk izņemt svešķermeni. Trieciena rezultātā var būt skarta ne tikai acs virsējā daļa, bet atlūzas var nokļūt dziļāk un traumēt acs dziļākos audus. Šādā gadījumā nepieciešamas speciālas pārbaudes, lai pārliecinātos par brūces dziļumu un skartajiem audiem.


Šādu svešķermeni nedrīkst censties izņemt paša spēkiem, bet jādodas uz acu traumpunktu, kur speciālisti to izņems.


Gadījumos, kad paša spēkiem svešķermenis no acs ir izskalots, bet diskomforts saglabājas, jādodas pie acu ārsta, jo iespējams, ka acī izveidojies iekaisums un nepieciešama specifiska ārstēšana.

Comments


bottom of page