top of page


Kataraktas rezultātā pasliktinās redze. Izmaiņas var notikt variablā ātrumā un laika periodā. Tās var sākties vienā vai abās acīs. Sūdzības var būt dažādas. Biežāk tās ir redzes miglošanās, samazināta krāsu redze, dubultošanās, oreoli ap gaismas avotiem, nepatika pret spilgtu gaismu, samazināta redze krēslā, u.c.

Arvien biežāk nākas konstatēt, ka lēcai duļķojoties, tajā uzkrājas šķidrums, tā uzbriest un sekundāri notiek acs spiediena paaugstināšanās. Šajos gadījumos bieži tiek uzsākta acs spiediena ārstēšana, un ir būtiski neatlikt kataraktas operāciju.

 

Kataraktas rašanās un attīstības iemesli ir multifaktoriāli. Būtiska loma ir dažādiem riska faktoriem, to  kombinācijām.

Kataraktas attīstību var sekmēt acs vai galvas trauma, starojumi un citas organisma slimības, īpaši diabēts. Kā riska faktori ir jāpiemin arī smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana un mazkustīgs dzīvesveids.


Ārstēšana

Pirms operācijas ir jāveic detalizēta acs izmeklēšana. Jāizvērtē acs struktūras, to veselības stāvoklis, lai plānotu operāciju un prognozētu tās iznākumu. Ļoti svarīgi ir precīzi acs biometriskie mērījumi, kas nepieciešami mākslīgās lēcas aprēķināšanai un izvēlei. Liela nozīme ir sarunai ar pacientu par operācijas prognozi, īpaši, ja ir kāda cita acs saslimšana – glaukoma, tīklenes distrofija vai refrakcijas anomālijas - liela tuvredzība, astigmātisms. Acs saslimšanas ietekmē redzes asumu pēc operācijas.

Pasaulē pirmo mākslīgo lēcu implantēja profesors Harolds Ridlijs 1949. gadā Londonā. Tas bija liels notikums, pēc kura strauji sāka attīstīties gan kataraktas ķirurģijas metodes gan implantējamo IOL materiāli, dizaini, pielietošanas mērķi.

 Mākslīgās IOL implantācija ir viens no būtiskajiem faktoriem, lai pēc kataraktas operācijas sasniegtu iespējami labāko redzes kvalitāti. Tāpēc IOL  nepārtraukti tiek uzlabotas, attīstītas.


Monofokālās IOL

 Šīs IOL tiek lietotas, lai izkoriģētu pirms operācijas esošu refrakcijas anomāliju – astigmātismu, kas saistīts ar radzenes izliekumu.

Ar toriskās IOL implantāciju var ļoti veiksmīgi koriģēt radzenes astigmātisma radītās redzes problēmas. Tā rezultātā redze pēc kataraktas operācijas kļūst ievērojami labāka. Nereti ir pacienti, kuri dzīves laikā nav varējuši labi redzēt ar brillēm, iegūst pilnvērtīgu, labu redzi. Jo astigmātisma korekcija ar toriskajām IOL ir iespējama plašā cilindru diapazonā.


Multifokālās IOL

Kataraktas operācijas laikā cilvēkam praktiski zūd akomodācija. To var kompensēt implantējot multifokālo IOL. Tādējādi tiek radīta spēja redzēt tālumā, vidējā attālumā un tuvumā, nelietojot brilles.

 

Šiem pacientiem “parasta” kataraktas operācija uzlabo spēju orientēties telpās, bet tuvumā nē.  Šo situāciju var uzlabot brilles kopā ar dažādiem optiskiem palīglīdzekļiem – lupām, teleskopiem, elektroniskām iekārtām. Arvien jauni risinājumi ķirurģijā tiek meklēti, kā uzlabot šo pacientu dzīves kvalitāti, spēju redzēt tuvumā.


SML ir sekundārā IOL, kas tiek implantēta uz primārās IOL. Tā ir paredzēta pacientiem, kuriem ir izoperēta dabīgā lēca un implantēta mākslīgā IOL – veikta kataraktas operācija. SML var implantēt kataraktas operācijas laikā, gan arī pēc tās – kā otru operāciju.


Pēc šādas lēcas implantācijas, pacientam tiek ievērojami uzlabota spēja redzēt tuvumā, nepasliktinot tāluma redzi. Arī Latvijā ir iespējas risināt dažādas sarežģītības kataraktas operācijas. Ir pieejama gan monofokālās, gan toriskās IOL, gan multifokālās IOL, gan SML lēcas implantācija.

Comentarios


bottom of page