top of page

Glaukomas lāzers

Glaukomas operācija ar selektīvo lāzeru (SLT)


Selektīvā lāzertrabekuloplastika (SLT) ir procedūra, kuru var veikt acu ārsta kabinetā, kas samazina intraokulāro spiedienu pacientiem ar glaukomu.

Kandidāti - pacienti, kuriem ir primārā vai sekundārā atvērtā kakta glaukoma (drenāžas sistēma acs priekšējā daļā ir atvērta) un kuriem nepieciešams pazemināt intraokulāro spiedienu.


Pirms lāzerterapijas acīs tiek pilināti zīlīti sašaurinoši medikamenti un lokālā anestēzija. Uz acs uzliek speciālu kontaktlēcu, ar lāzera staru iedarbojas uz acs drenāžas sistēmu, kur tas stimulē bioķīmiskas izmaiņas, kas uzlabo šķidruma izplūdi no acs. Pēc SLT ir apžilbums, tāpēc nedaudz jāpagaida, līdz redze atjaunojas. Procedūras ilgums atkarīgs no ārsta un pacienta sadarbības, parasti 15min.

SLT samazina acs spiedienu par aptuveni 30%, ja to lieto kā sākotnējo terapiju. Tas ir salīdzināms ar visspēcīgākās un biežāk lietotās glaukomas zāļu klases (prostaglandīna analogu) intraokulārā spiediena pazemināšanos. Lāzera efektu var samazināt, ja pacients jau lieto glaukomas zāles. Parasti efekts ilgst 1 - 5 gadus, dažos gadījumos ilgāk. Nepieciešamības gadījumā SLT var atkārtot.


SLT komplikācijas parasti ir reti sastopamas, vieglas un īslaicīgas. Tādas blakusparādības kā “spiediena pīķis” vai iekaisums parasti var veiksmīgi ārstēt ar īsu zāļu kursu. SLT tiek piedāvāts agrākā glaukomas ārstēšanas stadijā, arī kā primārā terapijā.

Glaukomas lāzeriridotomija

Izmanto šaura kakta glaukomas ārstēšanai. Šaura kakta glaukoma (pazīstama arī kā slēgta kakta glaukoma) rodas, kad kakts starp varavīksneni un acs radzeni ir pārāk mazs. Tādējādi varavīksnene bloķē šķidruma drenāžu, palielinot acs iekšējo spiedienu. Pirms lāzerterapijas acīs tiek pilināti zīlīti sašaurinoši medikamenti un lokālā anestēzija. Uz acs uzliek speciālu kontaktlēcu un ar lāzera staru veido nelielu caurumu varavīksnenē, ļaujot tai atkrist atpakaļ no šķidruma kanāla un palīdzot šķidruma novadīšanai.


Glaukomas lāzerķirurģija palīdz samazināt acs intraokulāro spiedienu (IOP).

Tāpat kā jebkura veida ķirurģijā, arī lāzerķirurģijā var būt zināms risks. Dažiem cilvēkiem ir īslaicīga intraokulārā spiediena (IOP) paaugstināšanās drīz pēc operācijas. Pretglaukomas līdzekļu lietošana pirms un pēc operācijas var palīdzēt mazināt šo risku.

bottom of page