Vecuma radīta makulas deģenerācija (AMD) ir galvenais vājredzības iemesls gados vecākiem cilvēkiem, īpaši cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem.

Etioloģija nav skaidra. Riska faktori ir vecums, iedzimtība, smēķēšana, uzturs, paaugstināts asinsspiediens, gaismas iedarbība. Ar vecumu saistītas tīklenes izmaiņas tādas kā lielas vai sausās drūzas vai tīklenes pigmentepitēlija izmaiņas nav retas parādības vecākiem cilvēkiem. Aizvien vairāk gados veco cilvēku saskarās ar AMD iespējāmību un potenciālu centrālās redzes zuduma risku, jo dzīvo ilgāk. Dažiem cilvēkiem AMD progresē ļoti lēni un redzes zudums neparādās ilgu laiku. Citiem traucējums attīstās strauji un var novest līdz centrālās redzes zudumam vienā vai abās acīs. Neskatoties uz ierobežotu redzi, AMD neizraisa pilnīgu aklumu. Ir iespējams redzēt, izmantojot perifēro redzi. AMD pastāv divās formās: sausā formā un mitrā jeb eksudatīvā formā. No pacientiem ar AMD 90 % cilvēku ir sausā forma un 10% ir mitrā forma. Sausai formai ir trīs stadijas – agrīnā, vidējā un progresējošā. Mitrā forma tiek uzskatīta par progresējošu AMD un var būt smagāka. Sausā AMD forma var jebkurā stadijā pāriet mitrajā AMD formā. Gan mitrā forma, gan progresējošā sausā forma tiek uzskatītas par progresējošu AMD un var izraisīt smagu redzes zudumu. Sausā forma sākas ar drūzām, kas rodas Bruha membrānā, ja tā progresē, var veidoties tīklenes centrā atrofisks perēklis, aiziet bojā fotoreceptori. Mitrā formā no horiokapilārā slāņa zem tīklenes sāk ieaugt asinsvadi, ko varētu ietekmēt asinsvadu augšanas faktors (VEGF), veidojas subretinālā, neovaskulāra membrāna, forma beidzas ar rētu un ļoti zemu ekscentrisku redzi.

AMD simptomi: redzes miglošanās, centrālās skotomas (pleķi), metamorfopsijas (redzes izkropļojumi, taisnās līnijas var likties kā izlocītas līnijas). Cilvēki var sūdzēties par grūtībām atpazīt sejas, vadīt automašīnu, lasīt, par to, ka izkrīt burti, var būt grūtības darīt darbu tuvumā, jo zūd objekti. AMD radītas funkcionālās izmaiņas: pazemināts redzes asums, redzes lauka zudumi, samazināta kontrastjutība, izmainīta krāsu redze.

Diagnosticēšanai izmanto: oftalmoskopiju, Amslera tīklu, fluorescences angiogrāfiju, OCT, krāsu redzes testus.

Lasīt vairāk