Vecuma makulas deģenerācijas (VMD) mitro formu un citas tīklenes saslimšanas ārstē ar anti VEGF medikamentu ievadīšanu acs ābolā. VEGF - vaskulārā endotēlija augšanas faktors ir glikoproteīns, kas regulē vaskuloģenēzi un angioģenēzi, kā arī inducē asinsvadu caurlaidību. Šie ir procesi, kas pēc pašreizējiem uzskatiem ir VMD eksudatīvās formas pamatā.

Biežākās sūdzības ir līniju kropļošanās, grūtības lasīt, jo lēkā burti, redzes miglošanās un plankumu parādīšanās redzes laukā. 

Medikamentu ievadīšana acī palīdz mazināt tūsku, apturot un palēnināt jaunveidoto asinsvadu augšanu, uzlabojot un stabilizējot redzi.

Anti VEGF terapiju pamatā piedāvā vecuma makulas deģenerācijas mitrās formas, diabētiskās retinopātijas un tīklenes vēnas oklūzijas gadījumā. Biežāk lietotie medikamenti: Avastīns un Eyleas.

 

Kā tiek veikta injekcija?

Intravitreālās injekcijas laikā acīs tiek ievadīti īpaši medikamenti, kas nobloķē jauno asinsvadu augšanas faktorus. Injekcijas tiek veiktas sterilā operācijas zālē, kad acī ar nelielu adatu tiek ievadīts neliels daudzums medikamenta. Pirms injekcijas tiek lietoti anestēzijas pilieni, tāpēc procedūra nav sāpīga. Pēc injekcijas dažkārt var novērot acs apsārtumu, sāpes, diskomfortu, nepatiku pret spilgtu gaismu, miglošanos. Simptomi mazinās dienas laikā, ja tā nav, nepieciešams konsultēties ar acu ārstu.

Uzsākot terapiju rekomendē veikt 3 injekcijas reizi mēnesī, tad nepieciešamības gadījumā injekcijas atkārto.

Pēc injekcijas 3-4 dienas jāpilina pretiekaisuma medikamentu un šajā laikā nedrīkst strādāt dārzā, vai veikt fiziski smagus darbus. Jāuzmanās no caurvēja, lai nerastos saaukstēšanās. Pirmās dienas nedrīkst karsēties pirtī, iet karstā dušā vai vannā un ilgstoši veikt darbus ar galvu uz leju.

 

Dažāda spektra medikamenti:

  • Avastīns (Bevacizumab) – darbojas kā anti-VEGF, to lieto mitrās vecuma makulas deģenerācijas, diabēta un citu tīklenes slimību ārstēšanai. Ar mērķi bloķēt jaunveidoto asinsvadu augšanas faktorus, kas rada tūsku, asinsizplūdumus. VEGF-A darbojas arī kā asinsvadu izdzīvošanas faktors.

 

  • Eyleas intravitreālā injekcija (Aflibercept) – darbojas pret VEGF-A, VEGF-B un PIGF (placentas augšanas faktors). Tas ir medikaments, kuru lieto mitrās formas vecuma makulas deģenerācijai, makulas tūskas gadījumā, pēc centrālās tīklenes vēnas oklūzijas, diabēta izraisītas makulas tūskas, lai samazinātu tūsku.

 

  • Kenaloga intravitreālā injekcija (Triamcinolons– sekundārās izvēles preperāts, samazina tīklenes tūsku vecuma makulas deģenerācijas, diabēta radītu un tīklenes vēnas oklūzijas radītu tūsku, lietot uveīta gadījumā. Var radīt intraokulārā spiediena palielināšanos, veicināt kataraktas attīstību.

Lasīt vairāk

Iepazīsti mūsu ārstus

Mūsu ārsti
Dace Markevica
Sertificēta acu ārste
Dace Markevica
Vispārējā oftalmoloģija, vitreoretinālas saslimšanas (diabētiska retinopātija, tīklenes un makulas slimības), ārstēšana ar lāzeru, intravitreālājām injekcijām.
Solveiga Zālīte
Sertificēta acu ārste
Solveiga Zālīte
Neirooftalmoloģija, tīklenes slimības, vispārējā oftalmoloģija.