Piesakiet vizīti


Redzes pārbaudes bērniem nepieciešamas pirmā gada laikā, 3-4 gadu vecumā un 6-7 gadu vecumā, pirms skolas. Pieaugušie parasti sūdzas, ja parādās redzes problēmas, bet bērni to nemāk izdarīt. Viņi ir pieraduši pie tā, kā redz un nezina, ka var būt citādāk.

Pirmo 7-8 gadu laikā bērnu redze pilnveidojas. Laicīgi pamanītas izmaiņas, ja tās tiek risinātas, nodrošina visu, lai redze attīstītos pilnvērtīgi. Redze attīstās pamazām. Bērns iemācās koordinēt un noturēt savas acis, attīstās izpratne par telpu jeb stereoredze, krāsas kļūst daudzveidīgākas, detaļas skaidrāk redzamas un pasaule - aizraujošāka.

Bērni ir dažādi, bērnu acu ārsti atrod dažādas pieejas, lai piesaistītu un noturētu bērna uzmanību. Liela nozīme ir pirmajai tikšanās reizei, jo bērns gūst priekšstatu par acu ārstu un iespaids par acu ārstu var saglabāties uz visu dzīvi.

Redzes pārbaude ir kā spēle, kuras laikā acu ārsts izzina par bērna redzes stāvokli. Vizītes laikā pārbauda dažādas redzes funkcijas tālumā, tuvumā, pārbauda binokularitāti jeb abu acu sadarbību un stereo redzi.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā noskaidrot, vai nav problēmu, ir fotografēt bērnus, ko dara gandrīz visi. Izrādās, ka sarkanie zīlīšu refleksi, kas redzami fotogrāfijās, ir laba zīme. Ja refleksu krāsa, kādā no acīm, ir izmainīta, tas var norādīt par problēmām.

Laicīgi pamanītas redzes problēmas vislabāk risināt bērnībā, kamēr smadzeņu elasticitāte jeb pielāgošanās spēja ir lielāka, ar gadiem šī spēja samazinās.

Pilnvērtīgai acu pārbaudei nepieciešama acs zīlīšu saplašināšana, tāpēc tiek pilināti medikamenti. Medikamenti iedarbojas 30 min laikā, pēc šī laika redzes pārbaude var turpināties.

Medikamenti atslābina acs muskuļus, tāpēc pēc pārbaudes ir miglaina redze. Acu ārstam ir iespēja noteikt patiesos redzes parametrus un noskaidrot, kāds ir redzes stāvoklis un noteikt, vai nepieciešams lietot briļļu korekciju. 

Paplašinātas acu zīlītes atvieglo arī acs dibena jeb tīklenes apskati. Vesela tīklene ir svarīgs faktors, lai attīstītos laba redze.

Redzes pārbaude bērniem var aizņemt stundu vai ilgāk, atkarīgs no bērna un acu ārsta savstarpējās sadarbības.

Lasīt vairāk

Iepazīsti mūsu ārstus

Apskatīt visus ārstus
Vita Sperga
Sertificēta acu ārste
Vita Sperga
Bērnu oftalmoloģija.
Baiba Rudāka-Skricka
Sertificēta acu ārste
Baiba Rudāka-Skricka
Kontaktlēcas, bērnu oftalmoloģija