Piesakiet vizīti


Bieži pat mazākais svešķermenis acī izraisa ļoti nepatīkamas sajūtas. Viss atkarīgs no svešķermeņa lieluma, to kādā veidā tas nokļuvis acī un rajonu, kuru tas skāris.

Svešķermenis var radīt diskomfortu, graušanas sajūtu, apsārtumu, asarošanu. Jūtot nepatīkamas sajūtas, svarīgi izskalot acis ar ūdeni, mitrinošajiem acu pilieniem. Jo ātrāk svešķermenis būs izskalots no acs, jo mazāka iespēja rasties iekaisumam.

Ja svešķermenis nokļuvis zem augšējā plakstiņa, reizēm paša spēkiem ir grūti no tā atbrīvoties, tāpēc nepieciešama acu ārsta palīdzība. Ja smilšu graudiņš, gruzis vai cita veida svešķermenis atrodas zem augšējā plakstiņa, ar katru mirkšķināšanas reizi tiek berzta radzene jeb acs priekšējā virsma. Ja virsma tiek bojāta var parādīties sāpes, asarošana, ja skarta centrālā daļa, redzes asums var samazināties un novērojama miglošanos.

Svarīgi darbā lietot aizsargbrilles, kas pasargā acis no metāla šķembu, koku zaru un citām atlūzām vai ķīmiski radītajiem apdegumiem.

Ja acī nokļuvis svešķermenis trieciena rezultātā, svarīgs trieciena virziens. Zinot virzienu, kādā tas iegājis acī, acu ārstam ir vieglāk izņemt svešķermeni. Trieciena rezultātā var būt skarta ne tikai acs virsējā daļa, bet atlūzas var iet dziļāk un traumēt acs dziļākos audus. Šādā gadījumā nepieciešamas dziļākas pārbaudes, lai pārliecinātos par brūces dziļumu un skartajiem audiem.

Nekādā gadījumā paša spēkiem nedrīkst izņemt svešķermeni. Jādodas uz acu traumpunktu, kur speciālisti to izņems.

Gadījumos, kad paša spēkiem svešķermenis no acs ir izskalots, bet diskomforts saglabājas, jādodas pie acu ārsta, jo iespējams acī izveidojies iekaisums un nepieciešama specifiska ārstēšana.

Lasīt vairāk