Piesakiet vizīti


Katarakta ir acs lēcas apduļķošanās. Tā var radīt acs lēcas biezuma pieaugumu. Acs lēca vairs nav dzidra un gaismas stari nespēj nonākt līdz tīklenei, tāpēc rodas attēla izmaiņas. Katarakta var būt mainīgas redzes iemesls – neskaidra redze, kontrasta zudums, diskomforta sajūta, un nespēja redzēt spilgtā gaismā, īpaši braucot naktī vai saulainā laikā. Novērojama refrakcijas izmaiņas uz miopijas pusi un dubultošanos. Var novērot situāciju, ja iepriekš cilvēks lasījis ar brillēm, šobrīd vieglāk lasīt bez palīglīdzekļiem. Neskaidra redze ne vienmēr būs viens no simptomiem. Lēcas apduļķojums var koncentrēties centrā, tad tas radīs sūdzības, bet, ja tas koncentrējas lēcas perifērijā, sūdzības var nebūt izteiktas. 

Katarakta var būt iedzimta un iegūta. Iegūtā katarakta visbiežāk ir saistīta ar vecumu, bet var parādīties arī pēc traumām, vai cita veida saslimšanām, piemēram, cukura diabētu.

Kamēr lēcas apduļķojums ir neliels, iespējams palīdzēt ar briļļu korekciju, bet ja katarakta ir izteikta, efektīvākais paņēmiens ir veikt kataraktas operāciju. Mūsdienās kataraktu operē ar ultraskaņas palīdzību. Caur nelielu griezienu saduļķoto lēcu sašķidrina un izvada, saglabājot veselu lēcas dabīgo kapsulu. Tajā ievieto mākslīgi intaokulāro lēcu, kas nodrošina labu redzi visā dzīves garumā. 

Reizēm pēc kataraktas operācijas redze atkal sāk migloties. Viens no cēloņiem ir lēcas kapsulas apduļķošanās. Kapsula kataraktas operācijas laikā netiek mainīta, tajā tiek ievietota mākslīgā lēca. Kapsulas apduļķojumu iespējams likvidēt ar lāzera palīdzību.

Intraokulārajām lēcām (IOL) ir vairāki varianti. Acu ārsts vizītes laikā piemeklē atbilstošāko IOL.

 

  • Monofokālā IOL

Šī veida intraokulārās lēcas nodrošina labu redzi tālumā vai tuvumā. Ja cilvēkam visu dzīvi tālumā bijusi laba redze un lasīšanai izmantotas brilles, iesaka izvēlēties IOL, kas nodrošina tādu pašu principu. Ja cilvēkam tālumā bijusi briļļu vai kontaktlēcu korekcija (miopija), un cilvēks varējis lasīt bez brillēm, iesaka šo principu nemainīt. Acī tiek ievietota tāda stipruma IOL, kas ļauj lasīt bez brillēm, bet, lai redzētu tālumā, lieto briļļu korekciju.

 

  • Multifokālā IOL

IOL nodrošina labu redzi gan tālumā, gan tuvumā.  Ja cilvēkam iepriekš bijušas brilles tālumam vai lasīšamai, bet pēc operācijas brilles lietot vairs nevēlas, iespējams ievietot šo IOL, lai redzētu visos attālumos. Papildus briļļu korekcija nav nepieciešama.

 

  • Toriskā IOL

Ja cilvēkam ir liels radzenes astigmātisms, ievietojot vienkāršu IOL, redze var uzlaboties, bet astigmātisms saglabājas. Visbiežāk to nepieciešams koriģēt ar briļļu vai kontaktlēcu korekciju. Lai no tā izvairītos, iespējams pasūtīt intraokulāro lēcu, kas koriģē radzenes astigmātismu un pēc operācijas iegūt labu redzes asumu.

 

  • Priekšējā IOL

Šī veida IOL tiek lietotas gadījumos, kad IOL nav iespējams ievietot dabīgās lēcas atrašanās vietā. IOL tiek ievietota varavīksnenes plaknē.

 

  • Add on lēcas

Lēcas izmanto gadījumos, kad pēc kataraktas operācijas refrakcija, redzes asums nav pietiekams. Lēcu iespējams uzlikt uz mākslīgās IOL, mazinot refrakcijas kļūdu. Piemēram, ieliekot monofokālo IOL pacients pēc laika izdomā, ka vēlas redzēt arī tuvumā, iespējams uzlikt lēcu, kas darbojas, kā multifokālā IOL, nodrošinot labu redzi visos attālumos. Gadījumos, kad veidojas pārkorekcija vai nepietiekama korekcija, arī šo stāvokli iespējams labot, pievienojot papildus lēcu.

 

  • SML -  Scharioth Macula Lens 

Lēca tiek piedāvāta pacientiem ar makulas distrofiju, miopiskā makulopātija, diabētiskā makulopātija, dažādu iedzimtu tīklenes saslimšanu gadījumā. SML intraokulārā lēca ir paredzēta pacientiem, kuriem ir izoperēta lēca un implantēta mākslīgā lēca, veikta kataraktas operācija. Līdz ar to, SML lēca ir sekundārā lēca, kas tiek implantēta uz primārās lēcas. Tā it kā lupa acī, papildus +10,0D lēca, ar tās palīdzību iespējams lasīt 6cm attālumā, tāluma redze netiek ietekmēta. Operācija ir atgriezeniska neatkarīga no lēcas stāvokļa, neietekmē parastās redzes pārbaudes.

Lasīt vairāk