Piesakiet vizīti


Glaukoma ir viens no biežākajiem akluma cēloņiem visā pasaulē, ja tā netiek ārstēta. Tā ir lēni progresējoša slimība, kas izraisa redzes lauka izmaiņas un rada atrofiskas izmaiņas redzes nervā. Galvenais riska faktors ir paaugstināts intraokulārais spiediens (acu spiediens). Paaugstināts spiediens acī rodas , jo intraokulārais šķidrums nespēj cirkulēt, atteces kanāli ir pārāk šauri, vai acs ražo pārāk daudz intraokulāro šķidrumu un acs mehānisms pietiekami ātri nespēj nodrošināt tā cirkulāciju, rodot sastrēgumu.

Glaukoma reti, bet var būt iedzimta. Auglim attīstoties, priekšējais kameras kakts neattīstās, kā vajag. To var aizklāt audi, kā rezultātā ceļas intraokulārais spiediens. Ja bērns piedzimst ar lielu radzeni, acs ābolu un novērojamas gaismas bailes, var būt aizdomas par glaukomu. Primārā glaukoma visbiežāk attīstās mūža otrajā pusē, pēc 40 – 50 gadu vecuma. Liela nozīme ir ģenētikai. Ja kādam no tuviniekiem ir diagnosticēta glaukoma, glaukomas risks ir 4 – 8 reizes lielāks. Glaukoma ir izplatīta visā pasaulē un visās rasēs. Biežāk sastopama sekundāra glaukoma, kas ir kā sekas, kādai citai saslimšanai, piemēram, kataraktai vai uveītiem, pēc traumām vai pie miopijas.

Glaukoma var būt slēgta un atvērta kakta. Mūsu platuma grādos izplatītāka ir atvērta kakta glaukoma, melnās rases pārstāvjiem, tā var būt 4x biežāk sastopama.

Glaukoma parasti norit bez simptomiem. Slēgta kakta glaukoma var sākties ar akūtu lēkmi. Tā laikā var novētot miglainu redzi, oreolus ap priekšmetiem un sāpes, kas izstarojas uz pakausi, var būt slikta dūša, vemšana. Ja spiediens nav normas robežās var novērot miglainu redzi, biežāk rīta pusē, jo no rīta intraokulārais spiediens ir visaugstākais. Dienas laikā, tas pamazām krītas.

Ārstēšana parasti ir medikamentoza, var pielieto lāzerprocedūru vai glaukomas operāciju. Galvenais uzdevums, uzlabot intraokulārā šķidruma cirkulāciju.

Dažkārt kataraktas un glaukomas operācijas nepieciešams apvienot, abas operācijas tiek veiktas vienā reizē.

Lasīt vairāk